Pre koho je určená?
Žiadateľ o tachografovú kartu je výhradne fyzická osoba, ktorá bude uvedená na karte a zároveň:
- bude viesť motorové vozidlo vybavené záznamovým zariadením (digitálnym tachografom) v zmysle prílohy IB Nariadenia Rady (EHS) č. 3821/85 alebo podľa prílohy I C vykonávacieho Nariadenia Komise (EU) č.2016/799, ktorým sa vykonáva Nariadenie Europského parlamentu a Rady (EU) č. 165/2014),
- je držiteľom príslušného vodičského oprávnenia pre vedenie takéhoto vozidla,
- má trvalý alebo prechodný pobyt (trvajúci najmenej 185 dní v kalendárnom roku) na území Slovenskej republiky.
Digitálny tachograf nahradil používanie tachokrúžkov na záznam činnosti vodičov za digitálnu čipovú kartu. Vodič ju musí vložiť do tachografu pri každej jazde. Kapacita karty vodiča je minimálne 28 pracovných dní pri priemernom počte 93 denných udalostí.
Po zaplnení kapacity karty sa najstaršie údaje prepisujú novými. Vlastníkom karty môže byť iba vodič, ktorý spĺňa požiadavky potrebné na jej vydanie (okrem iného musí mať vodičský preukaz skupiny C).
Dôležité informácie o karte
Karta vodiča je osobným vlastníctvom vodiča.
Údaje z karty vodiča sa musia sťahovať najneskôr každých 28 pracovných dní od ich posledného prenosu okrem prípadov dvojvodičových osádok, kedy sa sťahovanie odporúča cca v 20-dňových intervaloch. Je to preto, lebo vzniká viac denných udalostí ako pri jednovodičovej osádke.
Na karte vodiča je zápis možný iba cez digitálny tachograf, stiahnutím karty sa jej obsah nevymaže. Platnosť karty vodiča je 5 rokov, pokiaľ nie je skrátená napr. dobou platnosti vodičského preukazu.
Cena za vystavenie karty je rôzna. Ide približne o sumu okolo 50 eur. Zamestnávateľ nie je povinný náklady prevziať, ak to nie je inak dohodnuté v pracovnej zmluve. Výdavky znáša profesionálny vodič sám.
V priznaní sa ich môže uplatniť ako daňový výdavok.
Veľmi dôležité