Som Paula
a rada vám pomôžem

profilova fotka pracovnika

Aké veľké riziko môžete pri investovaní (skutočne) podstúpiť?

V tomto článku sa optikou behaviorálnej ekonómie pozrieme na to, čo je tolerancia voči riziku a ako ju zmerať. Je to prvým krokom k tomu, aby ste začali rozmýšľať ako investor.

Kým budú investície stúpať, nikomu nenapadne variant „riziko“. Skutočne sa zdá, že je to niečo, čo sa nás nemôže ani v najmenšom dotknúť. Skutočný lakmusový papierik však prichádza, keď sa trhy dramaticky zrútia a behom niekoľkých dní dosiahnu -30 %.

Vtedy je vaša tolerancia voči riziku skutočne podrobená testu a v prípade, že je oveľa nižšia, ako ste čakali, môže vás viesť k neuváženým krokom. Vyčíslenie tolerancie voči riziku a pochopenie toho, ako ju riadiť, by preto mohlo byť dôležitým diskriminačným nástrojom v úspešnosti vašich investícií.

V tomto článku sme zhromaždili niekoľko jednoduchých stratégií a trikov, ktoré môžete dobre implementovať predtým, ako narazíte na zlyhanie trhu, aby ste pochopili, koľko ste ochotní riskovať (a zmieriť sa s tým).

Pokiaľ ide o investovanie, ľudia sa takmer vždy zameriavajú na návratnosť

Často počúvam vety, ako:

„Ak investujem tisíc eur, koľko sľubujete, že zarobím?“

Je prirodzené, že inštinktívne by mal človek najskôr myslieť na zárobok. Investovanie je koniec koncov skok viery, ktorý vás žiada, aby ste sa vzdali utrácania peňazí dnes, aby ste mali zajtra viac.

Z tohto dôvodu sa výkon stáva stredobodom myšlienok. Ale takéto zmýšľanie so sebou prináša absenciu jednej dôležitej súčasti, bez ktorej neexistuje žiadna investícia.

Riziko. V článku Hľadáte bezpečnú investíciu s vysokým výnosom? Kvôli tomuto ju nikdy nenájdete sme sa pozreli na to, prečo sú riziko a neistota neoddeliteľnou súčasťou investovania.

Pri investovaní je riziko druhou stranou mince. Zatiaľ čo v prípade dobrých výnosov sú emočné reakcie ľudí rovnaké (radosť a spokojnosť), v prípade rizika reaguje každý človek inak.

Každý z nás má inú toleranciu voči riziku. Tolerancia rizika sa nedá zmerať tak jednoducho, ako by sme si mysleli.

Investujte bezpečne

Porozumieť tejto problematike nie je vždy najjednoduchšie. Ak nemáte čas či chuť ponárať sa do štúdia trhov, investičných možností a rizík, obráťte sa na nás. Urobíme to za vás. Bezplatne.

Čo je to tolerancia voči riziku?

Tolerancia voči riziku je skvelý spôsob, ako definovať, do akej miery môžete bez obáv sledovať, ako hodnota vašich investícií klesá.

Od čoho závisí? Ako od vonkajších, tak vnútorných faktorov.

Napríklad, čím ste optimistickejší, tým pravdepodobnejšie riskujete. Čím ste pesimistickejší, tým viac budete mať nutkanie uzamknúť svoje úspory v trezore a zahodiť kľúč.

Keby tolerancia voči riziku závisela iba od nás, zvládlo by sa to oveľa ľahšie. Bohužiaľ však existujú aj ďalšie vonkajšie dôvody, ktoré ovplyvňujú, koľko chcete v danom okamihu riskovať.

Pozrime sa na príklad:

Keď jedna z vašich investícií stúpne na hodnote, máte pocit, že ste ohromení: „Riskovať o niečo viac? Žiaden problém, už sa mi darí!“

Keď sa potom otočí situácia a táto investícia začne klesať, opäť sa vráti obozretnosť. „Možno som neurobil správnu voľbu, lepšie predať, ako ešte viac stratiť. Možno musím niečo zmeniť.”

A tak ďalej pri každom výkyve trhu smerom hore alebo dole. Ak by ste postupovali podľa dôkladnej investičnej stratégie, nemuseli by ste sa obávať. Aj preto, že fluktuácie na trhoch s akciami prebiehajú, nastali a budú sa diať stále: stačí len vedieť, ako ich zvládnuť.

Veľmi dôležité Skutočne, aj keď v súčasnosti môže vývoj na trhoch vzbudzovať určité obavy, ak budú správne využívané, fluktuácie trhu vám tiež umožnia v budúcnosti zarobiť viac. Aby ste ich však mohli využiť, musíte mať predstavu o tom, aké veľké riziko ste schopní tolerovať.

A tým sa dostávame k ďalšiemu bodu.

Ako zmerať toleranciu voči riziku

Meranie výkonnosti finančného produktu je veľmi jednoduché, stačí použiť základnú matematiku.

Na druhej strane, meranie rizika je úplne iná výzva. Nie všetci odborníci sa zhodujú na tom, čo to vlastne je, nieto ako to merať.

Najbežnejším nástrojom na meranie rizika investícií na Slovensku je dotazník s možnosťou výberu z viacerých možností zavedený európskou smernicou Mifid (teraz Mifid2).

Presnejšie povedané, dotazník meria tak znalosti investora o finančných produktoch, ako aj ich toleranciu k riziku.

A to pomocou otázok, ako napríklad:

  • „Ako by ste sa cítili, keby ste zajtra ráno prišli o 30 % svojich investícií?“
  • „Radšej investujete do finančného produktu, ktorý vráti 100 % 100 eur, alebo do produktu, ktorý vráti 50 % času 400 eur a ďalších 50 % stratí 300 eur?“

Odpovedaním na niekoľko stránok plných takýchto otázok získate svoj osobný rizikový profil – nízky, stredný alebo vysoký.

Všetky investície, ktoré vám budú navrhnuté, budú vždy adekvátne tomuto profilovaniu. Tento systém, nech sa zdá akokoľvek rozumný, má zjavné problémy. Napríklad nediskriminuje na základe referenčného časového horizontu.

V týchto dotazníkoch je riziko definované iba ako volatilita, ale pre ciele s časovým horizontom dvadsať alebo tridsať rokov neinvestujte do akcií, pretože „nie je náchylné k riziku“ oneskoruje dosiahnutie cieľov, ktoré sa majú dosiahnuť o niekoľko rokov. A riziko, ktoré znášate, je pomerne nízke, pretože investovanie do akcií s použitím dobre diverzifikovaných ETF alebo podielových fondov neviedlo počas týchto časových období ku kapitálovým stratám.

Veľmi dôležité V tomto zmysle je jednou z najviac vzdelávacích skúseností, ktorú môžete urobiť, ak ste nikdy predtým neinvestovali, začať tým, že na akciový trh vložíte veľmi malé množstvo skutočných peňazí a uvidíte, ako reagujete na výkyvy trhu.

V najhoršom prípade môžete rovnako stratiť všetok malý kapitál, ktorý ste investovali, ale budete skutočne vedieť, ako sa cítite, keď sa okolo vás pohybujú peniaze. A je lepšie to urobiť so 100 eurami ako so 100 000.

Ďalším aspektom, ktorý dotazník nezohľadňuje, je to, že naša tolerancia finančného rizika sa časom mení.

Povedané takto, nezdá sa to byť nič neobvyklé: koniec koncov, keď sa blížite k dôchodku, nechcete riskovať stratu 30 % zo svojich životných úspor, aby ste dosiahli pár percentuálnych bodov návratnosti. Naša tolerancia voči riziku sa však každý deň líši.

Posledné štúdie citované Jasonom Zweigom (jedným z najslávnejších amerických ekonomických novinárov) ukázali, že naša nálada radikálne mení našu toleranciu k riziku. Ak sme šťastní, sme pripravení viac riskovať, ak sme smutní alebo nahnevaní, či sa nám jednoducho nepáči, kto nám ponúka investíciu, automaticky sa staneme konzervatívnejšími. Pre lepšie pochopenie, dotazník Mifid je statická fotografia, tolerancia voči riziku je akčný film, ktorý sa vyvíja v priebehu času.

Po tom všetkom, ako môžete zistiť, aké veľké riziko je pre vás správne? Bohužiaľ, neexistuje štandardná odpoveď, ale existuje niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť investovať bez pocitu, že riskujete príliš veľa.

Bezplatný kurz pre vás

Za 40 minút dostanete vedomosti, ktoré naši odborníci nadobúdali dlhé roky. A to úplne zadarmo.

Po prvé, nikdy nerobte investičné rozhodnutia v kŕčoch príliš silných emócií

Veľmi dôležité Ideálna situácia na rozhodnutie o prijatí investičného plánu je byť na pohodlnom mieste, bez vonkajšieho tlaku a pokojne premýšľať o údajoch, ktoré máte k dispozícii. Trocha nudy v tomto prípade nie je zlá, skutočne sa odporúča. Ak potrebujete trochu viac času na vyčistenie hlavy, choďte do toho. Čakanie na ďalší týždeň investovania nie je žiadna tragédia, najmä ak to plánujete na nasledujúcich dvadsať rokov.

Druhý tip je vypožičaný zo sveta obchodovania a aktívnejšieho investovania: veďte si finančný denník

Nič príliš prepracované: vždy, keď kupujete alebo predávate nový finančný produkt, napíšte niekoľko prídavných mien o tom, ako sa cítite. Optimistický, nadšený, nie príliš istý, že ste sa rozhodli správne, unavený. Snažte sa byť čo najúprimnejší a snažte sa tiež vysvetliť, prečo sa tak cítite. Keď to urobíte, zabudnite na diár a po niekoľkých mesiacoch si ho vezmite späť do ruky. Ako sa cítite teraz s finančnými rozhodnutiami, ktoré ste urobili pred niekoľkými mesiacmi? Zmenilo sa niečo? Opäť by bolo veľmi užitočné pridať vysvetlenie svojich nálad.

S týmto prístupom nebudete okamžite vedieť, koľko ste ochotní riskovať, ale postupne si budete viac uvedomovať, ako vás niektoré investičné voľby ovplyvňujú na psychologickej úrovni a zistíte, koľko môžete riskovať bez straty spánku.

Chcete spoznať ďalšie jednoduché, ale užitočné stratégie, aby ste získali čo najviac z vašich investícií? Príďte na náš bezplatný kurz (online alebo offline) Recept na zdravé financie. Okrem iného sa s vami podelíme o postrehy, tipy a triky, vďaka ktorým sa stanete racionálnym a úspešným investorom.

Nezabúdajme ani na to, že riziko z investovania sa ľahšie znáša v prípade, že máte vybudovanú železnú rezervu, z ktorej môžete čerpať v prípade neočakávaných výdavkov. Keď máte navyše pokryté možné riziká správnym poistením, tak ste o krok ďalej.

 

Zdroje:

S investíciou do fondov alebo akcií je spojené aj riziko. Hodnota investície môže v priebehu jej trvania kolísať, pričom investor nemusí dostať späť investovanú čiastku. Údaje o minulej výkonnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Článok neslúži k poskytovaniu investičného poradenstva a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Tento článok získal už 2 potleskov

Vylúčenie zodpovednosti:

Obsah článku je aktuálny ku dňu jeho uverejnenia, ak nie je uvedené inak. Prosím berte na vedomie, že aktuálne články, blogy alebo videá TJ-Legal, s.r.o. zahŕňajú všeobecné informácie o danej problematike a teda nepredstavujú odborné či daňové poradenstvo poskytnuté v konkrétnej situácii. Informácie uvedené na stránkach TJ-Legal, s.r.o. alebo partnerských weboch môžu byť po zverejnení predmetom ďalšieho vývoja a zmien. TJ-Legal, s.r.o. si výslovne vyhradzuje právo bez predchádzajúceho upovedomia meniť, dopĺňať, mazať časti stránok alebo celú ponuku alebo dočasne či s konečnou platnosťou pozastaviť zverejnenie. Spoločnosť TJ-Legal, s.r.o. nepreberá zodpovednosť a neručí za prípadné riziká a škody spôsobené konaním na základe informácií uvedených na svojich alebo partnerských stránkach.

Nastavenia
OK
Cookies používame na prispôsobenie obsahu
Google Analytics (Štatistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)