Odloženie Brexitu je dobrou správou pre cudzincov v Británii

Veľká Británia mala opustiť EÚ 29. marca, ale nakoniec žiada EÚ o presun termínu na neskorší dátum. Pre cudzincov z EÚ žijúcich v Británii je to dobrá správa, lebo neskorší dátum Brexitu znamená, že sa pre nich počas dlhšieho obdobia nebude nič meniť. 

Vzhľadom na doterajší vývoj a zvraty si už nikto nedovolí predpokladať, čo sa bude diať. Presunom dátumu Brexitu na neskôr získajú Briti viac času na vyjednávanie s EÚ o podmienkach dohody o vystúpení, ktorú britskí poslanci už dvakrát odmietli. Briti dvakrát odmietli Brexit s dohodou a zároveň dvakrát odmietli Brexit bez dohody.

Brexitovská korytnačka 

Rozhodnutiami typu „ani ryba, ani rak“ Británia skôr pripomína korytnačku. Korytnačku, ktorá sa rozhodla opustiť ZOO, ostatné zvieratká jej odchod odsúhlasili, pekne ju odprevadili a ukázali: „Tam je východ, odtiaľ už trafíš sama. Veľa šťastia! “ Ale keď korytnačka vykročila, začalo sa diať niečo divné – každá jej noha chcela ísť iným smerom. Pravá predná noha ťahala korytnačku k východu s nápisom Východ s dohodou, ľavá noha na opačnú stranu k východu označenom ako Východ bez dohody, jedna zadná noha sa chcela dostať k východu označenom ako Druhé referendum a štvrtá noha sa zaťala, že nikam nejde a ostáva v ZOO. Keďže sa nohy nevedeli dohodnúť, ktorým smerom sa vydať, korytnačka stratila stabilitu a prevrátila sa na pancier. Ako tak ležala na pancieri, prosila všetkých okolo seba, aby jej pomohli a obrátili ju späť na nohy, aby mohla pokračovať v ceste. Zvieratká sa však len prizerali, ako bezmocne máva nohami vo vzduchu a mysleli si: „Pomôž si sama, moja. Zvykaj si na samostatnosť. Najskôr sa dohodni so svojimi nohami, aby si vedela, kam vlastne ideš. Nemôžeme ti pomáhať donekonečna, najmä keď sa ti v našej ZOO nepáčilo.“

Brexit – doterajší priebeh 

A tu je doterajší priebeh Brexitu a rozhodnutí:

 • 21.06. 2015 - referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ;
 • 29.03. 2017 - začiatok prípravy Británie na vystúpenie z EÚ;
 • 26.06. 2017 - začiatok vyjednávania Británie s EÚ o podmienkach Brexitu;
 • 25.11. 2018 - ukončenie vyjednávania Británie s EÚ o podmienkach Brexitu; výsledkom je dohoda o vystúpení, ktorú ešte musí schváliť britský parlament (Dohoda)
 • 11.12. 2018 - Dohodu mal schvaľovať britský parlament – schvaľovanie odložili;
 • 15.01. 2019 - britský parlament neschválil Dohodu;
 • 17.01.2019 - britský parlament neschválil Brexit bez Dohody;
 • 29.01.2019 - britský parlament neschválil návrh na odloženie Brexitu;
 • 10.03.2019 - EÚ vyhovela požiadavke Britov ohľadom tzv. írskej poistky a odsúhlasila zmenu v Dohode;
 • 12.03.2019 - britský parlament druhýkrát neschválil Dohodu;
 • 13.03.2019 - britský parlament druhýkrát neschválil Brexit bez Dohody;
 • 14.03.2019 - britský parlament odsúhlasil návrh na odloženie termínu Brexitu.

Slováci a Česi po Brexite

Cudzinci z EÚ, teda aj Slováci a Česi, ktorí žijú a pracujú v Británii a chcú mať možnosť chodiť tam za prácou aj po Brexite, musia požiadať o Settled Status, inak by mal byť v budúcnosti dlhodobý pobyt na britských ostrovoch možný len na víza. 

O Settled Status bude možné požiadať do konca roka 2020. Ak niekto nesplní podmienku päťročného pobytu v Británii, dostane Pre-settled status na 5 rokov, ktorý mu umožní za prácou do Británie cestovať najbližších 5 rokov, aj na krátkodobé či sezónne práce. Settled-status a Pre-settled status vlastne umožnia voľný pohyb pracovnej sily medzi EÚ a Britániou tak, ako to bolo doteraz, bez víz.

Zistite viac

Pridajte sa aj vy k tisícom našich klientov.

Kontaktovať TJ-Legal