1. Meškanie
Ste so svojím nemeckým obchodným partnerom dohodnutí na 09:00? Tak na miesto príďte už o 08:50. Dochvíľnosť je v Nemecku posvätnou mantrou. Nepreháňame.
Meškať dokonca už i len pár minút je v očiach Nemcov znakom neprofesionality a neslušnosti. O to viac, ak ide o poskytovateľa práce či obchodného partnera, s ktorým plánujete spolupracovať.
Týka sa to nielen osobných stretnutí, ale aj videohovorov a telefonátov. Snažte sa, aby ste v dohodnutý čas boli plne pripravení. Ak je to možné, snažte sa na miesto doraziť už 5-10 minút skôr, rezerva vždy padne vhod.
2. Nesprávne oslovovanie
Nemci si potrpia aj na správne oslovenie. Kým vám vyslovene nenavrhnú používanie krstných mien (pozor, nie tykanie, to je ešte o stupienok vyššie), tak vždy používajte oslovenie, pokiaľ možno aj titul a oslovenie pán/pani.
Ak je teda vašim obchodným partnerom profesor Müller, tak ho oslovujte Herr Doktor Müller. V prípade dám to môže byť napríklad Frau Professor Schmidt.
Hoci u nás je používanie krstných mien (aj pri vykaní) znakom priateľstva a často k nemu pristupujeme „pocitovo“, v Nemecku môže byť prílišná, resp. priskorá neformálnosť vnímaná ako nezdvorilá.
3. Nerešpektovanie hierarchie
Hoci pracovné hierarchie a vzťahy sú samozrejmosťou aj u nás, v Nemecku sú na ne podnikatelia obzvlášť citliví. Ak s nimi chcete udržiavať dobré vzťahy, rešpektujte ich.
To znamená, že ak jednáte s viacerými zástupcami firmy, podľa podnikateľskej etikety je správne oslovovať najprv najvyššie postaveného. Samozrejme, ak máte otázku pre konkrétneho človeka, tak mu ju položte, ak si ale nie ste istí, kto vám na ňu má/dokáže odpovedať, opýtaním sa najvyššie postaveného zástupcu firmy chybu neurobíte.
Tieto zásady platia aj pri komunikácii mailom či telefonicky. Pokiaľ to nie je vyslovene žiadané či dohodnuté, nikdy „nepreskakujte” vyššie postavených pracovníkov a nekonzultujte záležitosti, prípadne nežiadajte povolenia od ich podriadených.
NÁŠ TIP: stretli ste sa pri podnikaní v Nemecku s výzvami? Dostali ste list od úradov a nie ste si istí, ako naň odpovedať? Neváhajte využiť naše poradenstvo pre podnikateľov.
4. Nevyžiadané a neadekvátne dary
Dajte si pozor aj na nevyžiadané dary a „pozornosti”, ktoré, hoci venované s dobrým úmyslom, môžu byť vyhodnotené ako neprofesionálne. V horšom prípade dokonca až ako pokus o úplatok, či naklonenie partnera na svoju stranu (zdroj).
Samozrejme, to neznamená, že pri prvom obchodnom stretnutí nemôžete svojich potenciálnych partnerov niečím obdarovať, no dajte si na výbere predmetu záležať. Zvoľte niečo formálne a podľa možnosti skromné, príliš drahé predmety môžu byť vyhodnotené ako spomínaný úplatok.
Darom, ktorým spravidla nič nepokazíte, je formálne, elegantné pero.
5. Nepripravenosť
Nemci mimoriadne bazírujú na efektivite. To znamená, že od všetkých účastníkov stretnutí očakávajú, že k stolu prídu patrične pripravení.
Idete jednať s nemeckou stavebnou spoločnosťou? Buďte pripravení, že sa vás môžu pýtať na to, či máte Freistellung. To, že viete o stavebnej zrážkovej dani Bauabzugsteuer, budú brať ako samozrejmosť - nepodceňte to.
Aj keď nepochádzate z Nemecka, budú s vami jednať ako s rovnocenným. To znamená, že budú používať segmentovú a biznisovú terminológiu, ktorú by ste mali poznať. V stavebníctve to môžu byť napríklad zmienky o SOKA BAU, ELSTER či o colnom úrade Zollamt.
NEPREHLIADNITE: V spolkovej krajine Sasko, ale potenciálne aj na iných miestach v Nemecku, dostalo viacero ľudí podvodné listy. Dajte si pozor na falošné daňové rozhodnutia.
Získajte Freistellung a neprichádzajte o 15% svojich peňazí.
Freistellung