Aké zahraničné príjmy poznáme?
K zahraničným príjmom (rozumej príjmy mimo Nemecka) podľa nemeckých daňových zákonov patria:
- Príjmy zo závislej činnosti: za predpokladu, že je činnosť vykonávaná v zahraničí alebo je tam speňažovaná bez toho, aby bola vykonávaná v Nemecku, alebo sa jedná o príjmy zo zahraničných verejných zdrojov s ohľadom na pracovný pomer vo verejnej službe.
- Príjmy zo samostatnej činnosti: za predpokladu, že je činnosť vykonávaná alebo speňažená v zahraničí. Speňažené môžu byť napríklad autorské práva.
- Príjmy zo živnosti: za predpokladu, že sú príjmy dosiahnuté v zahraničnej prevádzke alebo cez v zahraničí pôsobiaceho stáleho zástupcu.
- Príjmy z poľnohospodárstva a lesného hospodárstva: za predpokladu, že sa obhospodarované plochy nachádzajú v zahraničí.
- Príjmy z kapitálového majetku: za predpokladu, že má veriteľ bydlisko, obchodné vedenie alebo sídlo v zahraničí, alebo je kapitálový majetok zaistený zahraničným pozemkovým vlastníctvom.
- Príjmy z prenájmu: za predpokladu, že sa nehnuteľnosti alebo hnuteľné veci (napr. majetok prenajatého podniku) nachádzajú v zahraničí, alebo sú v zahraničí prenechané na užívanie.
- Príjmy z predaja: pod tie spadá predaj hospodárskeho majetku závodu nachádzajúceho sa v zahraničí, ako aj predaj podielu kapitálových spoločností s vedením alebo sídlom v zahraničí.
- Iné príjmy: tu patria napríklad pravidelne vyplácané plnenia, pričom povinná osoba (inštitúcia) má bydlisko, vedenie alebo sídlo v zahraničí. Napr. ide o doživotný dôchodok, odškodnenia, príspevky k zdravotnému a sociálnemu poisteniu, úmrtné, príjmy z príležitostného sprostredkovania, ale aj príjmy zo súkromného predaja majetku, ktorý sa nachádza v zahraničí.
Na základe vzájomných bilaterálnych dohôd krajín o zamedzení dvojitého zdanenia sú zahraničné príjmy:
- buď v Nemecku zdaniteľné a daň, ktorá bola odvedená v zahraničí sa vzájomne započíta s daňovou povinnosťou v Nemecku,
- alebo sú v Nemecku nezdaniteľné – nepodliehajú nemeckej dani, ale v rámci progresie sa započítavajú do výpočtu daňovej sadzby v Nemecku.
Príjmy z prenájmu nehnuteľností
V zásade má právo na zdanenie príjmov z prenájmu zahraničný štát, v ktorom nehnuteľnosť leží. Tieto zahraničné príjmy sú potom v Nemecku nezdaniteľné, podliehajú ale progresii.
Ak však prenajímaný objekt leží v nejakom zo štátov Európskej únie alebo Európskeho hospodárskeho priestoru, nepodliehajú príjmy z prenájmu progresii. Nemecko v tomto prípade upúšťa od započítania týchto príjmov a nie je potrebné ich dokonca uvádzať ani v nemeckom daňovom priznaní k dani z príjmu.
Príjmy z predaja nehnuteľností
Pokiaľ doba medzi obstaraním a predajom nehnuteľnosti predstavuje menej ako 10 rokov, podlieha zisk z predaja súkromných nehnuteľností zdaneniu. To neplatí len pre nehnuteľnosti v Nemecku, ale v zásade aj pre nehnuteľnosti ležiace v zahraničí. Neobmedzene to platí len pre nehnuteľnosti v krajinách, s ktorými nemá Nemecko podpísanú dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia, napríklad Brazília.
S väčšinou krajín však Nemecko podpísalo zodpovedajúce dohody. V nich je upravené výhradné právo krajiny, v ktorej nehnuteľnosť leží, zdaniť tak príjmy z prenájmu ako aj z predaja nehnuteľností. V drvivej väčšine prípadov sú potom tieto príjmy v Nemecku nezdaniteľné.
Aby bolo zahraničné právo smerodajné pri predaji zahraničných nehnuteľností a aby platila zodpovedajúca výhodnejšia regulácia (napríklad generálna daňová sloboda alebo daňové zvýhodnenie pri predaji nehnuteľností), zostávajú tieto výhody pri predaji v priebehu 10-ročnej lehoty platné aj v Nemecku.
V každom prípade však nasleduje zohľadnenie týchto príjmov v nemeckom daňovom priznaní v rámci progresie. Do progresie vstupuje len základ dane, teda rozdiel medzi príjmami z predaja a výdavkami, ktoré vznikli v súvislosti s predajom. Príjmy, výdavky a základ dane by mali byť uvedené v zahraničnom daňovom priznaní k dani z príjmu.
Ak však bola nehnuteľnosť daňovníkom využívaná na vlastné bývanie, platí oslobodenie od dane aj pri predaji v rámci 10-ročnej lehoty. Pri objektoch, ktoré neboli určené na vlastné bývanie, ale napríklad na prenájom, to neplatí.
Súkromný predaj nehnuteľnosti tak v Nemecku, ako aj v zahraničí po uplynutí 10-ročnej lehoty nepodlieha vo všeobecnosti zdaneniu. Smerodajné pre výpočet tejto lehoty sú notársky overené dátumy v kúpnej a predajnej zmluve.
Zdroje:
https://www.lohnsteuer-kompakt.de/fag/2023/2841/was_gilt_fuer_vermietungseinkuenfte_aus_dem_ausland https://www.gkkpartners.de/mandanteninformationen/veraeusserung-auslaendischer-ferien-immobilien-1789.html https://www.steuernetz.de/lexikon/grundzuege-der-besteuerung-auslaendischer-einkuenfte https://www.immobilienscout24.de/wissen/verkaufen/steuer-immobilienverkauf-im-ausland.html https://www.haufe.de/finance/haufe-finance-office-premium/anlage-aus-auslaendische-einkuenfte-2022-leitfaden-1-allgemein_idesk_PI20354_HI7227234_2022.html https://www.haufe.de/finance/haufe-finance-office-premium/doppelbesteuerungsabkommen-systematik-und-bestimmungen-431-grundsatz-bei-vermietungseinkuenften-freistellungsmethode_idesk_PI20354_HI7376117.html https://www.frag-einen-anwalt.de/Gewinn-durch-Immobilien-Verkauf-im-Ausland--f327390.html