Viac o zmene vyplácania daňových preplatkov po roku 2015 sme písali v tomto článku. Nižšie uvádzame najčastejšie mýty, s ktorými sa v súvislosti s vrátením daní z Holandska stretávame.
1. V Holandsku som neodpracoval celý daňový rok, tzn. nemám nárok na vrátenie daní
Uvedený výrok patrí medzi najčastejší mýtus týkajúci sa vrátenia daní z Holandska. Ak ste pracovali v Holandsku legálne, dosiahli ste príjem zo závislej činnosti a hradili ste daňové preddavky, s vysokou pravdepodobnosťou máte nárok na získanie preplatku daní. Výška preplatku daní závisí od mnohých aspektov. Jedným z nich je aj počet skutočne odpracovaných dní počas daňového roka. Neplatí však, že keď ste neodpracovali celý daňový rok, tak nemáte nárok na vrátenie daní.
2. Výška môjho daňového preplatku je totožná so sumou uvedenou na Jaaropgaafe
Na ročnom zúčtovaní z Holandska - na formulári Jaaropgaaf je okrem iných údajov uvedený aj úhrn preddavkov daní, ktoré ste počas daňového roka odviedli do holandského daňového systému. Suma uvedená na Jaaropgaafe teda nie je výška vášho daňového preplatku. Z tejto sumy sa podľa platnej legislatívy vypočíta vaša daňová povinnosť. Len v prípade, že ste odviedli vyššie daňové preddavky vzhľadom k výške vášho príjmu, vznikol vám nárok na získanie preplatku daní.
3. Kolega mal rovnaký príjem ako ja, zaplatili sme rovnakú sumu daňových preddavkov a jemu vrátili viac
Každé holandské daňové priznanie sa spracováva individuálne, na základe aktuálnej pracovnej a životnej situácie žiadateľa o vrátenie daní. Na výšku daňového preplatku vplýva celosvetový príjem žiadateľa, výška odvedených daní, daňová úľava, počet odpracovaných dní, rodinný stav, cestovné výdavky a mnoho ďalších premenných. Vzhľadom na to, že životné a pracovné okolnosti každého žiadateľa sú odlišné (príjem, daňové preddavky, cestovne náklady, počet odpracovaných dní atď.), nie je možné porovnávať výšku daňového preplatku navzájom.