Potrebujete pre výkon svojej profesie pracovné prostriedky, pracovné oblečenie, odbornú literatúru, alebo spotrebný, či kancelársky materiál? Ak ste si ich v danom daňovom roku obstarali a zamestnávateľ vám ich nepreplatil, môžete si ich uplatniť v daňovom priznaní ako daňový výdavok zvyšujúci váš preplatok daní.
Pracovné prostriedky sú hnuteľný majetok, ktorý daňovník využíva dlhšie ako jeden rok s cieľom dosiahnutia príjmov. Pracovné prostriedky sa delia na prístroje a zariadenia a ostatné pracovné prostriedky. Najčastejšími príkladmi prístrojov a zariadení sú počítač a písací stôl.
Tieto výdavky si v plnej výške nemôžete daňovo uplatniť v jednom roku. Kúpna cena (cena obstarania) musí byť rozdelená na roky používania. Toto rozdelenie je označované ako odpisy a prebieha buď lineárne (rovnomerne) alebo degresívnou (klesajúcou) metódou.
Ale existuje aj výnimka, takzvaný drobný hnuteľný majetok. V roku obstarania môžu byť náklady na jeho obstaranie v plnej výške uplatnené ako daňový výdavok, ak ide o samostatne využívaný majetok a jeho obstarávacia cena bez dane z pridanej hodnoty nepresiahne 410,00 eur (od roka 2018: 800,00 eur).
Pod súhrnným názvom ostatné pracovné prostriedky rozumieme výdavky zamestnanca na:
1) opravu, servis a čistenie pracovným prostriedkov,
2) spotrebný a kancelársky materiál,
3) odbornú literatúru,
4) pracovný odev,
5) ďalšie pracovné prostriedky.
Ak je nákup pracovného prostriedku daňovo uznaný, rovnako si môžete uplatniť aj výdavky súvisiace s opravou, servisom a čistením tohto pracovného prostriedku.
Náš tip
Nezabudnite si v daňovom priznaní uplatniť aj náklady na opravu vášho počítača, ktorý využívate pracovne.
Za odbornú literatúru sa pokladajú špeciálne časopisy a odborné knihy, ktoré sa týkajú výkonu povolania a ďalšieho odborného rastu.
Pod pracovným odevom sa rozumie typické oblečenie pre konkrétnu profesiu, ktoré je nevyhnutné pre výkon povolania a z dôvodu jeho povahy sa nosí len pri výkone tejto profesie. Napríklad ochranné oblečenie v priemysle a vede, talár u sudcov a právnikov, uniforma, čierny frak u hudobníkov v orchestri, čierna sukňa pri servírkach, biele oblečenie u lekárov, pilotov, kaderníkov, mäsiarov, obleky u pracovníkov leteckých spoločností, kostýmy u hercov.
Oblečenie na denné nosenie (aj keď je využívané pri výkone práce), napríklad spodná bielizeň, ponožky, normálna obuv, košele, tričká, rifle, nepatria k pracovnému odevu. Daňovým výdavkom súvisiacim s pracovným odevom sú aj výdavky na jeho opravu, čistenie a náhradu.
Na ďalšie pracovné prostriedky si môžete v nemeckom daňovom priznaní uplatniť tzv. paušál. Množstvo nemeckých daňových úradov (nie však všetky) uzná tento paušál vo výške 110,00 eur aj bez dokladov. Výdavky vám však musia skutočne v danom roku vzniknúť.
Ak vám môžeme pri spracovaní nemeckého daňového priznania pomôcť, neváhajte sa na nás obrátiť.