Ak sa k nim plánujete pridať, tento článok vám padne vhod - opísali sme v ňom 5 rád, ktoré vám môžu pomôcť v rozbehu.
1. Pozor na BOZP
Zatiaľ čo bezpečnosť a ochrana zdravia na pracovisku je dôležitá, nech sa nachádzate kdekoľvek, sú krajiny, kde sa na tieto zásady dbá mimoriadne prísne. Nemecko je jednou z nich.
Či už pracujete ako živnostník, zamestnanec, alebo na stavbu vysielate ľudí, dôsledné dodržiavanie BOZP je nevyhnutné. Týka sa to používania ochranných prostriedkov (prilba, reflexný odev), ale aj celkovej pracovnej disciplíny a opatrnosti.
Zásady BOZP v Nemecku sú definované zákonom, ktorý má názov Arbeitsschutzgesetz – ArbSchG. Jeho kompletné znenie v nemčine a angličtine nájdete TU.
Porušenie sa trestá mimoriadne prísne - buď pokutou, alebo aj vykázaním zo staveniska, či dokonca zákazom činnosti.
2. Fiktívne živnosti
Aj v Nemecku sú postihovaní takzvaní fiktívni živnostníci - ľudia, ktorí pracujú ako SZČO, no ich pracovný pomer svojimi danosťami skôr pripomína zamestnanie.
Tento inštitút tu má dokonca vlastné označenie, používa sa naň výraz Scheinselbständigkeit - doslovne falošná živnosť.
Hoci vo vzťahu k zahraničným pracovníkom ide o pomerne zriedkavý jav, opatrnosť je vždy na mieste. Potenciálnym trestom je nielen pokuta, ale aj riziko, že takýto živnostník bude preklasifikovaný na zamestnanca.
Bližšie informácie a definície nájdete napríklad na webe nemeckej Obchodnej a priemyselnej komory (Industrie- und Handelskammer, IHK).
3. Handwerkskammer
Niektoré činnosti v Nemecku sú štátom regulované a na ich legálny výkon potrebuje byť človek registrovaný v remeselnej komore, tzn. Handwerkskammer. Ide o obdobu viazanej živnosti.
Na stavbách sa týka najmä murárov, lešenárov, maliarov a elektrikárov, celkovo však viac než 50 profesií. Odporúčame prečítať si náš predošlý článok: Čo je to Handwerskammer a aké povinnosti majú voči nej slovenskí stavbári?
Ak aj vy vykonávate činnosť, ktorá si vyžaduje registráciu, radi vám s týmto procesom pomôžeme. Začnite TU.
4. Freistellung a Steuernummer
Zápis v remeselnej komore však nie je potenciálne jedinou povinnosťou, ktorá vás čaká. V Nemecku nemôžete legálne pracovať ako živnostník, ak nemáte pridelené daňové číslo Steuernummer.
Odporúčame vám riešiť ho ešte v predstihu, keďže jeho vybavenie nejaký čas trvá - priemerne jeden mesiac.
Zíde sa vám určite aj oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane, teda Freistellung. Ten, kto ho nemá, prichádza až o 15 % z každej jednej vystavenej faktúry. Presne takúto čiastku je mu totiž povinný strhnúť odberateľ jeho služieb a odviesť ju formou spomínanej zrážkovej dane.
Živnostníci, ktorí na prácu v Nemecku využívajú subdodávateľov, môžu mať povinnosť podávať súhrnné výkazy k DPH (Umsatzsteuer-Voranmeldung), alebo aj ročné daňové priznanie k nemeckej DPH (Umsatzsteuererklärung).
6. Prečítajte si naše blogy
Na našom webe pravidelne publikujeme nové blogy, určené práve slovenským živnostníkom a firmám pôsobiacim v nemeckom stavebníctve.
Všetky sú zadarmo! Nájdete ich TU.
Venujeme sa v nich rôznym témam - od povinností, legislatívy, trendov, noviniek, až po cenné rady a odporúčania.
Nenašli ste v blogoch odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.
Ak to bude v našich silách, radi vám pomôžeme.