Koľko daní vám strhávali, ak ste pracovali v USA cez vízum J-1?

Ak ste pracovali v USA prostredníctvom programov cez vízum J-1, aj vy ste mali povinnosť odvádzať daň z príjmu. S určitosťou ste preto odvádzali federálne a štátne dane (okrem štátov, v ktorých sa štátne dane neodvádzajú) a možno aj lokálne (miestne) dane. Vo výnimočných prípadoch ste mohli odviesť aj takzvanú FICA daň.

Federálne dane

Každý, kto pracuje na území USA, má povinnosť odviesť daň z príjmu. Daň v Spojených štátoch má progresívny charakter, to znamená, že daňová sadzba rastie spolu s tým, ako rastie príjem.

Daňové sadzby v USA v roku 2019 boli takéto:

Výška príjmu Daňová sadzba
0 - 9 700 USD 10 %
9 701 - 39 475 USD 12 %
39 476 - 84 200 USD 22 %
84 201 - 160 725 USD 24 %

Do konca roku 2017 bolo v USA v platnosti aj nezdaniteľné minimum vo výške 4 050 USD, čiže sa zdaňovali iba príjmy nad túto sumu. Od 1. januára nasledujúceho roka však bolo zrušené.

Od roku 2018 sa teda v Spojených štátoch pre účastníkov programu cez vízum J-1 zdaňuje príjem od prvého zarobeného dolára. Ak ste pracovali cez program Work and Travel alebo Camp Counselor, ako jedinú odpočítateľnú položku môžete uplatniť odvedenú štátnu daň (ak ste ju odvádzali), ale vašu daňovú povinnosť to zníži len o pár dolárov.

Daňovú povinnosť a tým aj informáciu, či ste mali na daniach preplatok alebo nedoplatok, zistíte tak, že podáte za daný daňový rok federálne daňové priznanie. Navyše, začínajúc od roku 2018, účastníci programov v rámci J-1 majú povinnosť podať si daňové priznanie. S tým vám veľmi radi pomôžeme - americké daňové priznanie za vás spracujeme rýchlo a jednoducho. 

Štátne dane

Štátna daň sa odvádza vo všetkých štátoch USA okrem Aljašky, Floridy, Nevady, Južnej Dakoty, Texasu, Washingtonu a Wyomingu. Ak ste nepracovali v jednom z týchto štátov, s určitosťou ste aj vy odvádzali štátnu daň.

Daňové sadzby sa v jednotlivých štátoch líšia - pohybujú sa vo výške od 2,9 % do 9 % z príjmu. Dobrou správou je, že, na rozdiel od federálnych daní, v niektorých štátoch môžete uplatniť odpočítateľné položky ako Američania a môžu vám vrátiť dane čiastočne alebo v plnej výške. Bohužiaľ, nefunguje to takto v každom štáte, a preto vám v niektorých štátoch môže vzniknúť daňový nedoplatok. Navyše, v týchto štátoch vám väčšinou vznikne aj povinnosť podať si štátne daňové priznanie a tým aj povinnosť nedoplatok uhradiť.

Lokálne (miestne) dane

Lokálne dane z príjmu odvádza 4 964 zdaniteľných jurisdikcií v 17 štátoch, pričom veľká koncentrácia je najmä v Ohiu a Pensylvánii. Daňové sadzby sa pohybujú od 0,11 % do 2,38 % percent z príjmu.

Dane FICA

Daň FICA je daň zo sociálneho a zdravotného poistenia. 

Tým, že účastníci programov cez víza J-1 sociálne a zdravotné poistenie neodvádzajú, neodvádzajú ani daň z neho. Môže sa však stať, že váš zamestnávateľ omylom tieto dane odviedol. V tom prípade je potrebné požiadať ho o ich vrátenie.

Na čo využijete vaše dane?

Pridajte sa aj vy k tisícom našich klientov.

Vrátiť dane