Môže sa vám však stať, že vás k podaniu daňového priznania nemecký daňový úrad vyzve a vy dostanete list, tzv. Erinnerung. V tom prípade platí najneskorší termín na podanie daňového priznania uvedený vo výzve.
Nemecký daňový úrad má na spracovanie vášho daňového priznania lehotu 4 - 6 mesiacov. V prípade, ak daňový úrad spracúva vaše nemecké daňové priznanie dlhšie ako šesť mesiacov, a to bez udania dôvodu, môžete podať odvolanie voči nečinnosti tzv. Untätigkeitseinspruch.
Odvolanie proti rozhodnutiu nemeckého daňového úradu
Ak objavíte nezrovnalosť v rozhodnutí daňového úradu v tzv. Bescheid, máte jeden mesiac čas (len v určitých prípadoch nanajvýš dva mesiace) na podanie odvolania, tzv. Einspruch voči rozhodnutiu. Ak v prijatom rozhodnutí z daňového úradu v tzv. Bescheid v poučení tzv. Rechtsbehelfsbelehrung nie je jednoznačná zmienka o tom, že odvolanie, tzv. Einspruch je možné podať aj elektronicky (e-mailom), predlžuje sa automaticky lehota na podanie odvolania z jedného mesiaca na jeden rok.
Pri podaní odvolania počítajte však s tým, že môže dôjsť aj k rozhodnutiu vo váš neprospech, tzv. Verböserung. Ale v tom prípade máte možnosť odvolanie stiahnuť.
Žiadosť o vykonanie zmeny
Alternatívou k odvolaniu je žiadosť o vykonanie zmeny, tzv. Antrag auf Änderung, kde sa žiada iba malá zmena a kde nehrozí zmena rozhodnutia vo váš neprospech, tzv. Verböserung. Ale nevýhodou je, že nemôžete požiadať o odklad rozhodnutia, tzv. Aussetzung der Vollziehung.
Oddelenie pre odvolania príslušného daňového úradu o vašom odvolaní rozhodne pozitívne alebo negatívne prostredníctvom svojho rozhodnutia, tzv. Einspruchsentscheidung. Spracovanie rozhodnutia o odvolaní závisí od príslušného daňového úradu, spravidla sú to tri mesiace až jeden rok.
Žaloba na finančný súd
Ak vaše odvolanie nebolo uznané v plnom rozsahu, možno podať žalobu na finančný súd. Podrobnosti o spôsobe podania žaloby sa dozviete v rozhodnutí o odvolaní v poučení o opravných prostriedkoch. Nachádza sa tam napríklad odkaz na lehotu na podanie žaloby, ktorá je jeden mesiac. V poučení o opravných prostriedkoch je tiež uvedené, na ktorý finančný súd je potrebné sa obrátiť.
Kedy vzniká povinnosť zaplatiť daň
Vyrubenú daň je potrebné zaplatiť napriek odvolaniu alebo žalobe. Môžete ale požiadať o pozastavenie výkonu, tzv. Aussetzung der Vollziehung, čo znamená, že daň nezaplatíte, kým nedôjde k rozhodnutiu. Daňový úrad ale musí tejto žiadosti vyhovieť. Ak vašu žiadosť daňový úrad odmietne, môžete proti tomu podať odvolanie. Ak naďalej daňový úrad nevyhovie vašej žiadosti, alebo existuje hrozba vymáhania dane, potom môžete žiadosť na pozastavenie výkonu, tzv. Antrag auf Aussetzung der Vollziehung predložiť finančnému súdu.
Náš tip
Aj keď nemáte povinnosť podať si daňové priznanie, mali by ste to urobiť. Deviatim z desiatich zamestnancov totiž odvedenú daň (aspoň sčasti) vrátia. V najhoršom prípade ste márne vynaložili svoje úsilie, ale to sa stáva len zriedka.
Zdroje: steuern.de, finanzgericht.org, steuertipps.de