Čo je to Handwerskammer?
Handwerskammer je v preklade Remeselná komora - ide o nemecký štátny orgán, ktorý reguluje vykonávanie istých činností.
Na Slovensku máme inštitút tzv. viazanej živnosti, ide o skupinu profesií, resp. odborných remesiel, k výkonu ktorých je potrebné certifikované vyučenie. Hoci nejde úplne o to isté, Handwerkskammer v Nemecku má na starosti reguláciu veľmi podobného okruhu činností.
Hlavným účelom komory je dohliadnuť na to, aby tieto činnosti boli vykonávané v súlade s istými pravidlami a profesijnými štandardmi. To znamená aj dohľad nad odbornou výučbou, plnením predpisov a technických regulácií.
Ak chce človek v Nemecku vykonávať istý druh činností (konkrétny zoznam nájdete nižšie), musí byť zapísaný v Handwerskammer. Pozor, to sa týka nielen domácich, ale aj zahraničných živnostníkov, vrátane Slovákov.
NÁŠ TIP: nie ste si istí, či potrebujete zápis do Handwerskammer? Kontaktujte nás a my vám dáme vedieť, či vaša profesia spadá do regulovaného okruhu. Ak áno, radi vám zápis vybavíme.
Okrem vyššie uvedených kompetencií spadá do pôsobnosti Handwerskammer aj systém duálneho vzdelávania (Duales Ausbildungssystem), vystavovanie výučných listov, ale napríklad aj zastupovanie remeselníkov v komunikácii so štátom a obhajoba ich práv.
Ktoré profesie potrebujú zápis v Handwerskammer?
Sú tri okruhy regulovaných profesií, ktoré môžu mať registračnú povinnosť v Handwerskammer:
- Remeslá vyžadujúce povolenie (Zulassungspflichtige Handwerke) - na ich vykonávanie je spravidla potrebný výučný list (Meisterbrief);
- Remeslá nevyžadujúce povolenie (Zulassungsfreie Handwerke) - zvyčajne nevyžadujú výučný list, ale registráciu potenciálne áno;
- Remeselné podniky (Handwerksähnliche Gewerbe) - v istých prípadoch vyžadujú registráciu v Handwerskammer.
Konkrétne povolania, ktoré potrebujú zápis v komore:
- murári a betonári,
- maliari a lakýrníci,
- inštalatéri klimatizácií,
- obrábači kovov,
- strechári,
- štukatéri,
- parketári,
- lešenári,
- cestári,
- elektrikári.
Je viac než 50 profesií, ktoré vyžadujú zápis v Handwerskammer.
Tento okruh je definovaný v tzv. Remeselnom poriadku/predpisoch (Handwerksordnung) a konkrétny zoznam nájdete napríklad na webe Ústredného zväzu nemeckého remeselníctva (Zentralverband des Deutschen Handwerks) na tomto odkaze.
Zápis do Handwerskammer je však potenciálne iba jednou z povinností, ktoré môže mať slovenský živnostník na nemeckej stavbe.
Podmienkou legálneho pôsobenia v Nemecku je mať pridelené nemecké daňové číslo, tzn. Steuernummer.
Nepovinné, ale za to mimoriadne užitočné je tiež oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane, teda Freistellung. Kto nemá platný Freistellung, prichádza o 15 % z každej vystavenej faktúry, keďže objednávateľ musí túto čiastku zraziť a odviesť práve formou spomínanej dane.
So získaním všetkých potrebných povolení vám radi pomôžeme.