Pracovali ste v Rakúsku v rokoch 2017 - 2021? Overte si, či máte nárok na vrátenie daní. Chcem vrátenie daní

Vrátenie daní z Rakúska – ako na to?

Ak pracujete v Rakúsku hoci aj len pár mesiacov do roka, môžete žiadať o takzvané vrátenie daní. Robí sa tak formou rakúskeho daňového priznania. Veľmi zjednodušene ide o to, že vy počas roka odvádzate daň z príjmu (formou preddavkov) a keď odvediete viac, ako máte, môžete všetko, čo ste zaplatili navyše, získať naspäť.

Musíte si však podať rakúske daňové priznanie a preukázať, že na tento daňový preplatok máte nárok. To sa dá dokonca až 5 rokov spätne.

Ak ste teda v Rakúsku pracovali v rokoch 2017, 2018, 2019, 2020 či 2021, určite vám odporúčame zistiť si, či môžete žiadať o vrátenie daní.

Ale pozor, to nie je všetko.

Podať si rakúske daňové priznanie môžete viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa stretávame s týmito prípadmi:

  • zamestnanec pracujúci v Rakúsku si daňové priznanie podá sám cez Finanzonline,
  • zamestnancovi podá rakúske daňové priznanie známy, resp. účtovníčka „za 50 eur“,
  • zamestnanec využije služby spoločnosti, ktorá sa venuje získavaniu daní zo zahraničia.

titulná obrazovka portálu FinanzOnline (zdroj: www.finanzonline.at)

Nedá sa univerzálne povedať, ktorý z týchto spôsobov je najlepší. Ak je rakúske daňové priznanie podané poctivo a so všetkým, čo k tomu patrí, žiadateľ o vrátenie daní získa plnú sumu, na ktorú má zo zákona nárok.

Veľmi dôležité Problém však nastáva, keď ľudia hľadajú rôzne skratky, prípadne spôsoby ako ušetriť, a tak sa pripravia aj o stovky eur, ktoré im mohli pribudnúť do rodinného rozpočtu.

Spracovanie rakúskeho daňového priznania radšej zverte profesionálom

Ako získať na vrátení daní z Rakúska maximum?

Keď sa totiž Slovák pracujúci v zahraničí rozhodne podať si daňové priznanie na vlastnú päsť (cez Finanzonline, alebo priamo na rakúskom daňovom úrade – Finanzamt), alebo cez známeho, zvyčajne si pri ňom neuplatní všetky odpočítateľné položky. Čo to znamená?

Veľmi dôležité Pri práci v Rakúsku vznikajú zamestnancom rôzne náklady. Napríklad na ubytovanie, dochádzanie do práce (najmä u tzv. pendlerov), na zaobstaranie pracovných pomôcok a podobne. Toto všetko sú takzvané odpočítateľné položky, ktorými si Slovák môže v Rakúsku znížiť základ dane a vo finále ZVÝŠIŤ svoj daňový preplatok.

Uplatnenie týchto odpočítateľných položiek v rakúskom daňovom priznaní však nie je jednoduché. Zo skúseností našich klientov, ktorí to skúšajú, vieme, že to je často nad ich sily. Žiaľ, často to nezvládnu ani „účtovníci na voľnej nohe“ a kamaráti, ktorí sľubujú podanie daňového priznania „za 50 eur“. Každú jednu odpočítateľnú položku je totiž potrebné zdokladovať, doložiť potvrdeniami a účtovnými dokladmi.

Čo to znamená pre vás?

Že takto podaným rakúskym daňovým priznaním, bez odpočítateľných položiek, sa pripravíte aj o 500-600 a viac eur! Áno, človek ušetrí na poplatku profesionálnej spoločnosti možno aj 100-200 eur, ale príde o ďalšie stovky. Na konci teda veľmi neušetril, skôr sa ukrátil o zárobok.

aj formulár EU/EWR, nazývaný tiež formulár E9, musíte priložiť k rakúskemu daňovému priznaniu

A to ani nehovoríme o prípadoch, kedy si rakúsky daňový úrad vyžiada nejaké potvrdenie. Stáva sa to dokonca aj vtedy, ak ste napríklad 4 roky nemuseli nič dokladovať a na piaty rok vám Finanzamt zašle takzvaný Ersuchen um Ergänzung, ktorým si vyžiadava doklady, o ktorých ste možno predtým ani nechyrovali. Veľa ľudí ostáva v takomto prípade bezradnými. Žiaľ, vrátane spomínaných účtovníkov a kamarátov, ktorí sľubovali lacné podanie daňového priznania.

Dôverujte profesionálom

Potrebujete pomôcť s podaním rakúskeho daňového priznania? Obráťte sa na nás, daňový preplatok vám získame naspäť v plnej legálnej výške.

Áno, ani v takejto situácii nie je nič stratené. Ak ste nespokojní s výškou vypočítaného preplatku, je možné odvolať sa proti rozhodnutiu rakúskeho daňového úradu. Vec sa však má tak, že na odpoveď, resp. získanie preplatku si tak počkáte aj o 6 mesiacov dlhšie. A pritom, ak by ste si uplatnili všetky odpočítateľné položky poctivo, mohli ste peniaze dostať skôr a v plnej výške.

Naše odporúčanie na záver znie – ak sa rozhodnete podávať si daňové priznanie po vlastnej osi, uistite sa, že si viete uplatniť všetky odpočítateľné položky a že sa NEPRIPRAVUJETE ani len o cent na preplatku, ktorý vám podľa zákona náleží. Ak sa rozhodnete nechať daňové priznanie spracovať niekomu inému, dôkladne sa uistite, že vám tieto položky uplatní. Opýtajte sa na to už vopred.

Iba zodpovedným prístupom totiž môžete získať na vrátení daní z Rakúska všetko, na čo máte nárok.

Zdroje: interná databáza spoločnosti TJ-Legal, s.r.o.; FinanzOnline

Zdroj obrázku: Shutterstock