-
Zmeny adries prechodného pobytu v Rakúsku
V prípade zmeny miesta výkonu práce v Rakúsku, resp. zmeny adresy prechodného pobytu, vám odporúčame ohlásiť zmenu adresy príslušnému úradu. Správne nahlásená adresa dokáže urýchliť spracovanie vašej žiadosti o vrátenie daní tým, že bude zaslaná na správny miestne príslušný daňový úrad. Zároveň akúkoľvek úradnú korešpondenciu vám zašlú na správnu adresu a nebude potrebné žiadať úrady o jej opätovné zaslanie, čo predlžuje spracovanie žiadostí o vrátenie daní o niekoľko týždňov až mesiacov.
Po prihlásení vám bude vystavené potvrdenie o pobyte, tzv. Meldebescheinigung alebo Meldezettel, v ktorom sú uvedené údaje o osobe, ktorá sa prihlásila na pobyt, časové obdobie prihlásenia, typ pobytu (prechodný alebo trvalý) a adresa osoby v Rakúsku, na základe ktorej sa stanovuje miestne príslušný daňový úrad.
-
Číslo sociálneho poistenia (Sozialverischerungsnummer)
Je výhodné, ak si čo najskôr zistíte, aké číslo sociálneho poistenia, tzv. SVNr. vám bolo pridelené. Jednak tak získate doklad o tom, že ste boli prihlásený do systému rakúskeho sociálneho poistenia, a jednak získate prostriedok, ktorý vám uľahčí komunikáciu s daňovým úradom v Rakúsku. Toto číslo predstavuje pre daňovníka obdobu slovenského rodného čísla. Číslo sociálneho poistenia sa skladá z 10 číslic. Prvé štyri sú vygenerované a ďalších šesť predstavuje dátum narodenia (napr. ak je občan narodený 01.01.1990, bude posledné šesťčíslie 010190). Je uvedené napríklad na e- Card (zelená kartička) alebo v ročnom zúčtovaní príjmov (Lohnzettel).
-
Potvrdenie od zamestnávateľa o obdobiach odpracovaných v Rakúsku (Arbeitsbescheinigung)
Po skončení každého zamestnaneckého pomeru je zamestnávateľ povinný vydať vám zápočtový list, resp. vystaviť potvrdenie o odpracovanom období, tzv. Arbeitsbescheinigung. Starostlivo si ho uchovajte, slúži vám ako potvrdenie o odpracovanom období a o období, v ktorom za vás bolo odvádzané zdravotné a sociálne poistenie.
-
Ročné zúčtovanie príjmov z Rakúska (Lohnzettel L16)
Po skončení každého zamestnaneckého pomeru je zamestnávateľ povinný vydať vám ročné zúčtovanie daní (v našom blogu si prečítajte, prečo je Lohnzettel jeden z najdôležitejších dokumentov), ktoré udáva výšku príjmov zo zamestnania počas kalendárneho roka. Je nevyhnutným podkladom na vypracovanie a podanie daňového priznania v Rakúsku. Lehota, dokedy má zamestnávateľ vystaviť toto potvrdenie, je stanovená do konca februára nasledujúceho roka. V prípade, ak ním nedisponujete, radi ho za vás od vášho zamestnávateľa vyžiadame.
-
Náklady na bývanie
Odporúčame vám odkladať si všetky účty, faktúry a zálohové platby za ubytovanie v Rakúsku, ktoré môžu ovplyvniť výšku daňového preplatku vo váš prospech. Všetky tieto náklady sú relevantné pri spracovaní vašej žiadosti o vrátenie daní z Rakúska a po splnení zákonom stanovených podmienok ich je možné uplatniť v daňovom priznaní ako odpočítateľnú položku.
V prípade, že vám váš zamestnávateľ sťahuje z platu náklady za bývanie, nechajte si to potvrdiť, resp. žiadajte, aby to bolo zapísané vo vašej výplatnej páske (Lohnabrechnung).
-
Náklady za dopravu do práce
Rovnako je potrebné odkladať všetky účty, pokladničné doklady za tankovanie alebo cestovné lístky, ktoré sa týkajú dopravy na pracovisko. K uplatneniu týchto výdavkov je potrebné byť prihlásený na pobyt (bod 1) a uviesť adresu pracoviska. Zároveň je potrebné viesť si evidenciu ciest z Rakúska domov za rodinou (tzv. Familienheimfahrten) v cestovnom denníku (Fahrtenbuch).
-
Pracovná história
K žiadosti o vrátenie daní je potrebné zdokladovať pracovnú históriu celého kalendárneho roka v Rakúsku, aj mimo neho. Nezabudnite na potvrdenia o evidencii na úrade práce, potvrdenia zo sociálnej poisťovne o poberaní dávky v nezamestnanosti, potvrdenie o štúdiu, príspevky od fondu BUAK (prečítajte si, ako si nechať vyplatiť nevyčerpanú dovolenku z fondu BUAK), prípadne potvrdenie zo zdravotnej poisťovne o období, keď ste boli samoplatcom alebo čerpali príspevky počas práceneschopnosti.
-
Formulár E9 (Bescheinigung EU/EWR)
Potvrdenie E9/EU/EWR je neoddeliteľnou súčasťou vášho rakúskeho daňového priznania. Výnimku tvorí také daňové priznanie, ktorého daňovník má trvalý pobyt v Rakúsku (Hauptwohnsitz). Na formulári EU/EWR/E9 je uvedený základ dane plynúci zo zdrojov dosiahnutých na území Slovenskej republiky a zo zahraničia, s výnimkou príjmov, ktoré boli dosiahnuté na území Rakúskej republiky. Spracovanie vašej žiadosti je preto nevyhnutne späté s povinnosťou mať podané slovenské daňové priznanie za obdobie, za ktoré chcete požiadať o vrátenie daní z Rakúska. Ak nemáte podané slovenské daňové priznanie, stačí nás o tom informovať, radi vám s jeho spracovaním pomôžeme.
-
Rakúske rodinné prídavky (Familienbeihilfe)
Poberanie rakúskych rodinných prídavkov predstavuje predpoklad pre možnosť uplatnenia daňových zvýhodnení v žiadosti o vrátenie daní z Rakúska.
- Alleinerzieher/Alleinverdienerabsetzbetrag = príspevok na dieťa pre osamelého rodiča/pre samoživiteľa,
- Mehrkindzuschlag = príspevok pre viacpočetné rodiny
- Familien Bonus Plus
-
FON
Jednou z možností, ako urýchliť spracovanie žiadosti o vrátenie daní z Rakúska, je elektronický portál FinanzOnline (FON), ktorý umožňuje online spracovanie daňového priznania z Rakúska a zároveň skracuje obdobie vyplatenia daňového preplatku. Prostredníctvom FinanzOnline je možné získať chýbajúce podklady, ktoré sú nevyhnutné na spracovanie žiadosti, skontrolovať podklady, ktoré rakúsky daňový úrad prijal od zamestnávateľa, a tiež kedykoľvek overiť stav spracovania žiadosti o vrátenie daní.
Náš tip
Po skončení daňového roka nám zašlite vyplnené formuláre a my vo vašom mene požiadame o vrátenie daní z Rakúska.